Jak zvládnout úkoly ze školy a nezešílet

Možná řešíte, jak zvládnout teď všechno, včetně domácích úkolů ze školy, které Vaše děti dostávají.  Nabízím Vám pár rad, co by nám v tom mohlo pomoci. Náš hlavní cíl je zachovat akceschopnost sebe a svých dětí do budoucna. Nezblbnout a šetřit síly.

 1. Které informace a dovednosti jsou v životě opravdu důležité?

Co se nám zrovna teď hodí k životu?  10 nových slovíček z angličtiny nebo dovednost se vyrovnat s novými podmínkami? Básnické sbírky od Jaroslava Vrchlického nebo schopnost udržovat si dobrou náladu?

Která témata jsou podle Vás teď aktuální

 • Umět se vyrovnat se změnami. Zachovat klid i v době, kdy jsou věci vzhůru nohama. 
 • Nastavit si a dodržet určitý řád, nerozložit se. Umět poslouchat, akceptovat.
 • Odpovědnost. Roušky nosím nejenom pro to, abych se já chránil, ale i proto, abych chránil druhé.
 • Umět se uskrovnit v nových podmínkách.
 • Pomáhat druhým je normální. Musíme si pomáhat. Pomáhám nejenom tím, že něco dám, něco dodržuji, ale že jsem na druhé laskavý.
 • Propojenost světa – svět je globální. Mysli globálně, konej lokálně.
 • Všechno se dá zvládnout. A my to zvládneme. Když nejde o život, nejde o nic.

To, co je pro Vás osobně nejdůležitější, to bych s dětmi rozebírala, diskutovala, praktikovala a žila. 

 • Akceptujeme, že my jako rodiče nedostaneme od paní učitelky jedničkuNemůžeme všechno zvládnout na 100%. Práce doma, vařit, zvládat všechno, učit se s dětmi. Jsme jenom lidi. 
 • Řád versus rozklad. Musíme se domluvit spolu s dětmi na novém řádu. Kdy vstávají, jaké mají povinnosti, na čem trváme, co naopak může počkat.  Pravidelné denní učení vnímám jako dobrý nástroj, aby se nám děti „nerozložily úplně“.  Když jsou děti nemocné, také se doma neučí naplno.   A časem to doženou.
 • Snažme se, aby děti dostávaly jen tolik informací o aktuálním dění a v takové formě, aby to byly schopny vstřebat.  Mluvíme o tom, co se děje možná častěji ,  než bychom si uvědomovali.  My dospělí můžeme  něco dělat. Šít roušky, pracovat z domova, pomáhat členům rodiny.  Ale naše děti mají menší možnost přeměnit úzkost a obavy do prospěšné energie.  Proto je tolik nezahlcujme věcmi, které ony samy nezmění.
 • Dejme dětem naději a jistotu, že u nás doma držíme spolu. My doma jsme v bezpečí.
 • Nejsme zodpovědní za to, že každou minutu budeme naše děti bavit (vymýšlet hry, hrát edukativní či jiné hry) nebo dohlížet na plnění jejich úkolů nebo je vychovávat. Nechme sobě i jim předem domluvený čas, kdy si dáváme TIME OUT.
 • Mějme pro své děti pochopení. Jim se změnilo všechno. Nechodí do školy, nechodí na tréninky, nemohou do parku, netráví čas s vrstevníky, nechodí do kina nebo na rande.  A ještě k tomu – my jsme POŘÁD S NIMI.  Mohou být podrážděné, vzteklé, plačtivé, líné. Oceňujeme každou jejich iniciativu. Že se samy učí něco, co nemusí.  Upečou bábovku. Skvělé!
 • Naše děti jsou mnohem schopnější, než my si myslíme. Právě v této době mají šanci ukázat, co umí. Čemu všemu rozumí, co chápou.  Pravděpodobně zjistíme, že máme v dětech báječné parťáky, kteří nás dokáží podržet, rozesmát a odlehčit danou situaci.Uvědomujeme si, že jedna z klíčových bodů našeho života, jsou právě naše děti. 

Míša Daňková, 19. března 2020

Jak přežít, když je celá rodina doma

Možná se nám zdálo, že práci věnujeme hodně času. A často na úkor rodiny. Teď pro mnoho z nás přišla chvíle, kdy máme celou rodinu doma a trochu nevíme, jak tolik lásky přežít.  Nabízím pár rad.

 1. Nejsme na sebe takhle zvyklí a trochu nás to stresuje.

Je to pochopitelné, nikdy jsme to nezažili. Běžný pracovní týden – vidíme se ráno a večer, víkendy se snažíme mít zábavu, dovolená je jiná. ALE TOHLE – být pořád spolu – je pro nás všechny novinka. A je pravděpodobné, že nám druzí lezou na nervy a jsme z celé situace ve společnosti podráždění.

 • Objevíme, že jsme výborná parta.

Je pravděpodobné, že zjistíme, že naše rodina je fajn. Že se umíme dohodnout. Že zvládneme víc, než jsme si mysleli. Že nás děti překvapí, jak jsou velké a jsou nám oporou.  

 • Jiná situace vyžaduje jiný řád. Šetříme energii.

Zjistíme, že nemůžeme zvládnout všechno. Takže děláme jen to, co teď chceme a zvládneme, abychom se nevyčerpali. Třeba se taky nemusí tak uklízet, nebo dělat tolik teplých jídel atd. Šetříme energii do budoucna.

 • Každý potřebujeme čas jen pro sebe.

Nemusíme pořád trávit čas všichni dohromady. Cíleně plánujeme dobu, kdy jsme každý sám. Jeden chodí nakupovat. Druhý venčí psa. Na procházku nemusíme chodit celá rodina dohromady. Třeba druhý rodič ocení volnou hodinu a dělá si, co chce. 

 • Nevychováváme svoje děti.

V této situaci není vhodné svoje děti cíleně vychovávat. Když je teď máme více na očích, tak si všímáme věcí, které nám dříve utekly. Např. že jsou na mobilu pořád, nebo že se nechovají tak, jak by se nám líbilo.

U adolescentů máme jedinou strategii – přežít. Minimalizovat kontakt, předcházet nedorozumění.  Je jisté, že oni nás mohou mít plné zuby taky.

 • Nic zásadního s partnerem neřešíme.

Zdálo by se, že je dobré začít řešit věci, které máme v hlavě, ale nějak na ně nebyl čas. Třeba – že se nám nelíbí, jak žijeme, jak trávíme čas, jak se nemůžeme shodnout na výchově dětí. Nechám si zajít chuť „jen tak zkouknout jeho/její mobil“.  TEĎ NIC NEŘEŠÍM.

Společně to zvládneme. Naše rodina je výborná a teď musíme jen PŘEŽÍT. 

Přeji Vám k tomu hodně sil,

Míša Daňková, 20. března 2020

„Nezakazovat, respektovat, důvěřovat“ aneb Kdo spřádá sítě kolem našich dětí

Do českých kin vstupuje nový dokumentární film „V síti“, který si dává za úkol odkrýt téma zneužívání dětí na internetu… 

Tři dospělé herečky stylizované do role dvanáctiletých dívek v něm od okamžiku založení fiktivního profilu čelí sexuálním nabídkám, nátlaku a vydírání od stovek dospělých mužů.

Zdroj: https://klabal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=746468

V síti

3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek“, pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení.(Aerofilms)

Více se dozvíte zde

Traumata z dětství nenarušují jen vztahy, ale i fyzické zdraví

Zveřejněno: 29. 3. 2017 

Andrea Cerqueirová

Andrea Cerqueirová 

Onemocnění srdce, cukrovka, obezita, deprese, úzkosti, závislosti… To vše mohou způsobit traumata prožitá v dětství. Někdy nám mohou „jen“ ztížit navazování vztahů nebo nalomit sebevědomí, ale rozhodně je dobré tyto latentní problémy zpracovat – byť to jde někdy ztuha.

Pokračování zde

Traumatizované děti sedí v každé třídě. Často končí s nálepkou ADHD i s léky, říká psycholožka

Leona Jochmannová

Sprostě mluví, napadají spolužáky, jsou agresivní vůči učitelům – prostě „zlobí“. Nebo jsou naopak odpojené, většinu dne hledí z okna, neví, co se kolem nich děje ani co mají dělat. Tyto děti s náročným chováním často projdou celé kolečko organizací, aniž by se někdo skutečně vyptával na jejich podrobnou anamnézu. „Děti, které zažívají traumatické události, nám propadávají systémem. Neexistuje jednotná diagnostika a péče o ně,“ říká psycholožka Leona Jochmannová. 

pokračování zde

Nabídka vzdělávání na rok 2020 Spolek Pěstoun

Osmihodinová vzdělávání

DatumLektor TémaMísto
13. 6 – sobota
10,00 – 18,00 hod
Mgr. Tereza Korgerová Kniha života jako nástroj podporující vytváření identity dítěte Lipka, vzdělávací zařízení, p.o.(Brno- Soběšice č. 97) souběžně bude probíhat program pro děti s pracovníky Lipky
3.10. – sobota 10,00 – 18,00 hod Mgr. Jana Lexová Příbuzenská pěstounská péče a její specifika SOS vesnička (Brno Medlánky, Borůvková 7),
21.11. – sobota 10,00 – 18,00 hod
Bc. Aleš Vosáhlo Zásady první pomoci …odpoledne přijde i Mikuláš😊 SOS vesnička (Brno Medlánky, Borůvková 7),

Hlídání dětí lze zajistit dle individuálních potřeb po předchozí domluvě přímo v místě vzdělávání s programem pro děti. Hlídání probíhá pouze v rámci programu pro dospělé. 

Přihlásit se můžete na email ekonom@spolekpestoun.cz nebo na telefonu 732 347 482, Pavla Kubínová.

Víkendové vzdělávání – 16 hodin

Datum Lektor Téma Místo 
24. – 26.4. víkend Pátek 18,00hod – neděle 16,00hod Mgr. Ondřej Bouša Ztráta a její zvládání Jak se může dítě v náhradní rodinné péči projevovat mimo rodinu (školka, škola, zájm.kroužky apod.) Rekreační zařízení Vyhlídka,  Češkovice 158, Blansko

Doprovázející organizace hradí pěstounům s uzavřenou dohodou u Spolku Pěstoun ubytování, vzdělávání a hlídání dětí v PP. Hlídání dětí lze zajistit dle individuálních potřeb po předchozí domluvě přímo v místě vzdělávání s programem pro děti. Hlídání probíhá pouze v rámci programu pro dospělé.

Stravu si platí účastníci sami. Za biologické děti si platí pěstouni vše.

Na víkendové vzdělávání je třeba se závazně přihlásit do 28.2.2020, vzhledem k větší organizační náročnosti.

Přihlásit se můžete na mailu ekonom@spolekpestoun.cz nebo na telefonu 732 347 482, Pavla Kubínová

Dne: 12.1.2020                                                                 Vypracoval: Pavla Kubínová

Medailonky lektorů, kteří Vás budou vzděláváním provázet

Bc. Aleš Vosáhlo

RZP Academy, s.r.o., záchranář specialista s dvacetiletou praxí, vede seminář poutavou formou, doplňuje ho zážitky, které při práci u záchranné služby sám prožil, krátkými výukovými filmy a praktickým nácvikem

Mgr. Jana Lexová

  V organizaci Rodina u nás pracuji od jejího založení v roce 2013 jako ředitelka. Jsem statutárním zástupcem organizace a metodikem. Doprovázím několik rodin jako sociální pracovník na území Zlínského i Moravskoslezského kraje s dětmi v přechodné pěstounské péči ä dlouhodobé pěstounské péči. Vedu poradnu pro NRP pro zájemce o pěstounství i budoucí osvojitele, ale i pro stávající pěstounské rodiny, které řeší nějaký problém. Setkat se můžeme na některém z víkendových pobytů pro pěstounské rodiny či vzdělávání pro pěstouny a děti v jejich péči. V předchozím působišti – Asociaci náhradních rodin ČR jsem se v rámci esf projektu věnovala v letech 2010 – 2013 rozvoji pěstounství na přechodnou dobu a přípravám pro zájemce o pěstounskou péči na přechodnou dobu. Lektoruji vzdělávací programy pro pěstouny na různá témata. Moderuji případové konference, pomáhám rodinám s uspořádáním rodinné konference.

Vystudovala jsem na Filozofické fakultě UPOL obor sociální práce v bakalářském studijním programu, a na téže fakultě pak v magisterském programu obor Andragogika. S manželem pečujeme o tři děti, přičemž dvě máme svěřeny v dlouhodobé pěstounské péči. S rodinou žiji ve Valašském Meziříčí.

Mgr. Tereza Korgerová

Mgr. Tereza Korgerová se narodila v Českých Budějovicích v roce 1977. Vystudovala speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově v Praze. S manželem žije v Hodonicích na Znojemsku, vychovávají 3 vlastní a 3 přijaté děti. Od roku 2014 doprovází jako klíčová pracovnice pěstounské rodiny, nejprve v organizaci TRIALOG, nyní ve spolku Nejsme sami. Absolvovala výcvik zaměřený na poruchy vztahové vazby u dětí v náhradní rodinné péči, jehož součástí je i zpracování historie a vytvoření knihy života.

Mgr. Ondřej Bouša

Vystudoval psychologii na FSS MU, kde nadále působí a výzkumně se zabývá zejména tématem utváření identity v adolescenci a vynořující se dospělosti. V předchozí pozici (psycholog PPP Ústeckého kraje) pracoval mimo jiné s dětmi, které měly výchovné potíže a se školními třídami. Od roku 2010 pracuje jako psycholog na Úřadě pro mezinárodněprávní ochranu dětí, od srpna 2016 zde vede psychologické oddělení. Věnuje je problematice mezinárodního osvojení (kde přímo spolupracuje se zahraničními partnery a žadateli o osvojení), tzv. „mezinárodních rodičovských únosů“ a mediaci.     Dlouhodobě spolupracuje s dalšími aktéry, kteří se věnují náhradní rodinné péči (vzdělávání, přípravy, supervize).