Vzdělávání pro děti s přespávačkou 20.5.-21.5.2023.

Loňské jednodenní vzdělávání pro děti se jim moc líbilo, a tak jsme letos vymysleli další, tentokrát i s přespávačkou. V sobotu ráno nám pěstouni děti předali a světe div se, začínali jsme od 10,00 hod a děti už začaly přijíždět v 8,30 hod. Moc se totiž těšily a my na ně taky.

Téma vzdělávání bylo o třech emocích: Strach, vztek a smutek. To, co zažíváme běžně všichni v životě, ale naše „náhradkové“ děti mají tyto emoce ještě umocněné tím, co v minulosti zažívaly a mnohdy nevědí co s nimi. Druhý den, v neděli, jsme pak vše probrali i s pěstouny a společná zpětná vazba byla cenná pro nás všechny.

Lektorování se ujala psycholožka Spolku Pěstoun, Mgr. Jitka Doleží. Spoustu dětí ze Spolku zná, ať už jako klíčová pracovnice tak i jako psycholožka, proto naladit se na děti a umět s nimi nejen projít tyto emoce, ale i je pak opečovat, aby děti neodešly ze vzdělávání rozhozené, pro ni nebylo oříškem. Zvládla to skvěle ona i děti😊 Asistentkami na programu jí byly Petra a Pavla.

Vzdělávání proběhlo v krásném prostředí Lipky – Rozmarýnku. Tímto děkujeme za pronájem areálu a výborné zázemí.

Samotný program byl pro děti pojat hravou formou zážitků, scének, troškou teorie, samostatných úkolů i zvládání technik relaxace. Děti byly úžasné. Pracovaly na 110%.  Na začátku s velkým elánem, ale postupně pak přicházela únava na ty menší, ale i to jsme snad my dospěláci vychytali a vyvážili odpočinkem, hrou a proběhnutím v blízkém lese. Ti starší se uchýlili chvíli na mobil, ale i tom je dnešní doba – útěk do svého bezpečí sociálních sítí…i to je třeba pochopit a neřešit. S dětmi jsme hlavně probrali, že všechny tři emoce jsou v životě důležité, není dobré se jim vyhýbat a skrývat je v sobě. Někdy nás dokonce mohou posunout i dál.  Co je však potřeba, naučit se je zvládat a umět si pomoci, jak ven z toho. Naučit se také najít svoje „bezpečné místo“ a svůj prostor, kde je nám dobře. Při technikách zvládání emocí, se snad nejvíc se osvědčilo „bušení do polštáře“ a relaxační balonek, který nakonec i děti dostaly jako dárek ze vzdělávání (byl fakt asi dobrý, to nás přesvědčilo, když jsme zjistili, že polovina dětí ho „využila k následnému nepoužití“ již během přespávačky 😊). Odpoledne se neslo nejen v duchu odpočinku a her, ale i ještě kousku práce ve formě kazuistik, kdy děti ve třech skupinkách dle věku, měly reagovat na situace, které byly popsané v kazuistice a umět vystihnout emoci a napsat, jak danou situaci řešit. Zvládly to víc než skvěle a bylo vidět, že dopoledne nebylo marné. Moc jim držíme pěsti, aby i v každodenním životě dokázaly zvládat vše tak, aby jim v tom bylo co nejlépe.

O stravu a pitný režim se nám s láskou staraly Veronika, Katka a Jana a za to velký dík. Chleby na svačinku byly vymazlené zeleninovými smajlíky (a divné bylo, že smajlíky zmizely a chleba zůstal….) a špagety na oběd byly topkou.

Celé dva dny jsme si všichni užili a za mě to nejdůležitější – druhý den jsme děti pěstounům odevzdali zdravé a snad i spokojené.

Bylo to náročné, ale už teď se těšíme na další rok a další překvapení pro děti. DÍKY VŠEM