Vzdělávání Spolku Pěstoun v SOS vesničce

Sešli jsme se všichni ráno 15.10.2022 v SOS vesničce v Brně, kde probíhal program pro dospělé  a hlídání pak v dětském centru Jablůňka, kousíček od dospěláků. Prostředí obou míst je krásné a plně vyhovující pro všechny. 

Dospělí měli téma „ Rozpoznávání rizik závislostí“  a  lektorku  Mgr. Jitku Klepetkovou. Již úvodní „kolečko“ představování ukázalo, kdo jakou zkušenost se závislostmi má a také jak rozmanité je pole závislosti. Každý to vnímal jinak a lektorka již v průběhu úvodu vstupovala a reagovala na jednotlivé příběhy pěstounů. Vlastně nejvíc pěstouny trápí závislost dětí na sociálních sítích a elektronice. Jako jednu z cest prevence pak uvedla, že nejdůležitější je uvědomění si komunikačních bloků a vzájemné aktivní naslouchání. 

No a co děti? No jejda, ty si ten den užily. Dopoledne k nim zavítal pan Machař se synem a spoustou zvířátek. Pan Machař vlastní záchrannou stanici pro zvířata v Brně. Poutavě povídal dětem o zvířátkách, která má ve stanici. Proč se k němu dostala a jak sami děti mohou v přírodě zraněným zvířátkům pomoci. Děti si mohly pohladit sovu, velkého králíka, kohouta, prasátko, ježka a moc se jim nejen poutavé, ale i vtipné, povídání líbilo. Nakonec dostaly dárečky a také ony předaly panu Machařovi dobroty pro zvířátka v podobě jablíček, mrkve, suchého chleba, kočičích kapsiček atd., které donesly společně s rodiči. 

Odpoledne si pak naše hlídačky připravily povídání o podzimních zvycích v různých zemích, a tak jsme se dostali do Mexika, Ameriky, ale i k nám na „dušičky“. Povídali jsme si, kdo jak svátek „mrtvých“ slaví a jaké zvyky se v zemích dodržují. Děti vyráběly masky, dýně, vymalovávaly obrázky, komu moc „běhaly nožičky“ a nemohl vydržet povídání, toho jsme vzali ven na prolézačky a procházku a ti nejmenší si hrály v herničce. Každý si prostě našel to svoje. 

Velké poděkování patří tradičně i našim pečícím pěstounkám, které nám svými výbornými zákusky zpestří vždy celý den.

Moc se na vás všechny zase budeme těšit příště