Vzdělávání Spolku Pěstoun na téma “Psychické problémy u dětí i dospívajících z pohledu psychiatra“

Dne 8.6.2024

Téma, které je v dnešní velmi uspěchané době aktuální a dopadá nejen na děti, ale na nás všechny kolem. Doba jde rychle kupředu, tlak společnosti je především o výkonu a uniká nám lidskost a vcítění se do druhým. Neumíme naslouchat a slovní spojení „nemám čas“ je naším takřka každodenním pojmem. Spěcháme a ve vleku za námi jdou děti…“nemoc duše“ a co s tím?

Takže jsme se zkusili aspoň na chvíli zastavit a poslechnout si odborníka, jak to vnímá on.  A pro děti jsme připravili pohodový den s našimi  animátorkami. 

Zkušená paní doktorka, MUDr. Věra Benešová, hovořila z pohledu psychiatra  o 4 okruzích : ADHD, autismu, hraniční porucha osobnosti a poruchy příjmu potravy. Vždy popsala, jak se problém projevuje a co s tím, z pohledu psychiatra, mohou dělat. Naše pěstouny nejvíc zajímalo ADHD, kterým trpí mnohé děti v PP – v návaznosti na komplexní vývojové trauma. Některé děti musí být bohužel i medikovány. Na závěr všichni zhodnotili téma jako velmi přínosné a velmi zaujalo  i ty, kterých se téma  přímo netýkalo.

Pro děti jsme dopoledne měli připravené překvapení v podobě dvou barevných kamarádů Aráška a Šmudly. Byli to papoušci, kteří nám společně se svými chovateli předvedli krásné, hodinové vystoupení. Nejprve se děti něco dozvěděly o chovu papoušků, o tom, jak dlouho trvá takto papoušky vycvičit a pak se už jen dívaly, jak jsou oba šikulové naučení jezdit na kole, zavolat „dále“ když někdo klepe na dveře, ale i neposlechnout povel, když se jim zrovna nechce. 

No a odpoledne se neslo v duchu her jak na dětském hřišti, v herničce Jabloňky nebo na fotbalovém hřišti, kde se utkaly dva velmi  schopné týmy vytvořené z našich starších dětí.  

Celý den nás provázelo pěkné počasí a děti jsme pak předávali pěstounům unavené, spokojené, ale hlavně zdravé, za což jsme vždy na konci dne nejvděčnější. 

Tak po prázdninách zase AHOJ 😊

Vzdělávání Spolku Pěstoun 6.4.2024

Letošní první prezenční vzdělávání Spolku Pěstoun proběhlo opět po roce v krásném prostředí Lipky Jezírko.

Téma „První pomoc formou zážitku“ bylo pro pěstouny velmi přínosné, nikdy nevíme, s čím se v každodenním životě můžeme setkat a neustálé opakování je „matkou moudrosti“. Lektory nám byli velmi příjemní lékaři Adam a Ondra, kteří jsou na začátku svého životního poslání. Všechny svoje vědomosti nám představili nejen prezentací, ale i formou prožitku, abychom dokázali rozeznat zdravotní riziko a dokázali dát první pomoc, která může zachránit život. Simulovali bezvědomí, infarkt, zaskočené cizí těleso, naučili nás, jak pracovat s dítětem v bezvědomí a jak naopak resuscitovat dospělého. Na konci byli i naši pěstouni pochváleni za aktivitu při úkolech a za plno dotazů, ale i vlastních vědomostí. Teď už jen si přejeme, ať první pomoc nemusíme poskytovat a když už k tomu dojde, ať se nám vybaví alespoň 10 % všech vědomostí ze vzdělávání. Důležité je nezůstat na to sami, nejdříve vždy volat záchranku a také dbát při pomoci na svoje bezpečí.

Děti měly podobný program tomu našemu. Učili se první pomoc – při popálenině, zlomenině, bezvědomí, ale i důležitá telefonní čísla na záchranáře a simulovaly si hovory, kdy volaly sanitku, aby věděly, jaké údaje jsou důležité vědět. A ti nejmenší využily zase našeho oblíbeného prolézacího mraveniště.  Odpoledne už se neslo v duchu her a opékání špekáčků.

Vzdělávání Spolku Pěstoun online na téma ROVNOVÁHA

V sobotu 2.3.2024 proběhlo první 8hodinové vzdělávání pro naše pěstouny v tomto roce. Tentokrát on-line formou. Výhodou on-line vzdělávání je možnost zůstat v pohodlí domova, bez cestování a s kávou v ruce. Nevýhodou je samozřejmě to, že se vidíme a slyšíme jen přes obrazovku, ale to nebrání nikomu, si vzdělávání užít.

Pěstouny vzdělávala, troufám si říct, už naše milá paní lektorka Mgr. Monika Čuhelová na téma „Rovnováha v životě a výchově v NRP“. Téma to bylo velmi přínosné a dle zpětné vazby od pěstounů „zkušenosti paní magistry byly věcné, lidsky přístupné a k převedení k vlastnímu řešení problémů u nás doma velmi podnětné“. Pěstouni dostali i návody konkrétních technik, jak zlepšit svoji psychickou odolnost, psychickou odolnost dětí, získat odvahu řešit těžké věci.

Psychickou odolnost si mohli představit jako strom:

STROM

ROSTE

PEVNÉ KOŘENY

KORUNA OHEBNÁ VE VĚTRU

NĚCO SE ZLOMÍ A ZNOVU VYRAŠÍ

SCHOPNOST SE OHNOUT, ALE NEZLOMIT

Paní lektorka dávala konkrétní tipy do každodenního života i příklady z praxe.  Kladla důraz na psychohygienu, udržování sociálních kontaktů, schopnost přijímat emoce, ale nenechat se jimi ovládat nebo prostě jen přijmou „že život prostě někdy těžký je“.  Je důležité vyvažovat – laskavost a důslednost… někdy je méně více a vše stačí dělat jen krůček po krůčku. 

Pěstouni vzdělávání velmi ocenili a lektorce se dostalo krásné zpětné vazby.

Vzdělávání  na  rok  2024  Spolek  Pěstoun

Datum a časLektor vzděláváníTémaMísto konání
17.2. sobota POZOR – online vzdělávání
9,00 –17,00 hod
Mgr. Monika ČuhelováRovnováha v životě a výchově v NRPV místě bydliště pěstouna
6.4. sobota
10,00– 18,00 hod
Záchranáři z řad lékařů
První pomoc s.r.o.
První pomoc formou zážitkuLipka, vzdělávací zařízení, p.o(opět se vracíme na  Jezírko) Brno – Soběšice
8.6. sobota
10,00 – 18,00
Mgr. Monika ČuhelováPsychická odolnostSOS dětská vesnička
Borůvková 11
621 00 Brno
21.9. sobota
10,00– 8,00 hod
Mgr. Eva Kantoříková
advokátka
Právní otázky v náhradní rodinné péčiSOS dětská vesnička
Borůvková 11
621 00 Brno
23.11. sobota
10,00–18,00 hod
Jaroslav StránskýVyrostl jsem v náhradní rodiněSOS dětská vesnička
Borůvková 11
621 00 Brno

Hlídání dětí zajišťujeme dle individuálních potřeb po předchozí domluvě přímo v místě vzdělávání s programem pro děti. Hlídání probíhá pouze v rámci programu pro dospělé. V časovém harmonogramu programu je počítáno s hodinovou přestávkou na oběd.

Přihlásit se můžete na email ekonom@spolekpestoun.cz nebo na telefonu 732 347 482, Pavla Kubínová. Stejně tak i přes svoje klíčové pracovníky.

V časovém předstihu vám budu zasílat pozvánky na jednotlivá vzdělávání, takže stačí se hlásit až v tom daném měsíci.

Vzdělávání 25.11.2023 – Spolek Pěstoun

A tak šel čas…. a máme tady poslední vzdělávání Spolku Pěstoun v roce 2023

Vzdělávání neslo téma „Jak pečovat o sebe“.  Zavání to trošku narcismem, ale není to tak. Naši pěstouni a i my všichni mnohokrát přepečováváme ty naše nejbližší a na sebe zapomínáme. Na naše vnitřní rozpoložení, na to, zda nezapomínáme „opečovat“ sami sebe, udržet si koníčky, umět relaxovat, dělat to, co nás dělá šťastnými. A o tom právě bylo téma vzdělávání. Naše osvědčená paní lektorka Mgr. Eva Janíčková, nám vždy na konci roku přinese téma, které je odlehčené a které nám dodá chuť jít dál, neboť pěstounství je velká zátěž, byť vše k dětem děláme s velkou empatií a láskou, ale právě v tu chvíli často zapomínáme na sebe. Pěstouni si sami zkusili na vzdělávání nastavit svoje hranice, pokud chtěli, tak sdílet s ostatními, jak právě oni nabírají síly a co jim dělá radost. A byly to např. procházky se psem, klid s knihou nebo u filmu, plavání, příroda anebo jen tak si zalenošit s kafíčkem. Někdo se pochválil, že to umí a druhý zase přiznal, že vlastně vůbec odpočívat neumí. Ale nic není špatně a hlavně nikdy není pozdě začít😊

A děti? No jejda. Pro ty byl připravený ten pravý předvánoční program. Napřed tvořily křídla anděla. Na připravený podklad otiskovaly svoje ruce a vše pod dohledem našich hlídaček ladily tak, aby vytvořily obraz anděla s velkými křídly.  Hotový obraz pak poputuje do Ikei jako poděkování za skvělou spolupráci a jejich vánoční dárky pro naše děti v PP. Ostatní děti mezi tím vyráběly svícny anebo hrály hry.

Odpoledne se pak neslo v duchu Mikuláše, andělů a pekelníků, kteří rozdávali dětem právě dárečky z Ikei. Ve „Svaté knize“ našel Mikuláš vše, co se za celý rok dětem dařilo anebo co se jim občas pokazilo a budou muset zlepšit. To bylo dětem ale velmi podivné, že Mikuláš měl na každého tak osobní informace, jenže……. jsou věci mezi nebem a zemí😊. Andělíčci byli zdatnými pomocníky Mikuláše a čertíci ti se nezapřeli. Zlobili děti, pokoušeli se sebrat dárečky, neposlouchali ani Mikuláše a bylo jich všude plno. Jako správní rarášci.

Mikuláš se, po rozdání posledního dárečku, se všemi rozloučil, popřál dětem i dospělákům krásné Vánoce a jeho slib „za rok na viděnou“ vykouzlil úsměv takřka všem dětem v místnosti.

A i my, zaměstnanci Spolku Pěstoun, všem přejeme pohodový konec roku 2023 a do roku 2024 vstupme všichni s nadějí. S jakou? přece tou svojí.

Vzdělávání 23.9.2023 – Spolek Pěstoun

A je po prázdninách a my se zase v „plné polní“  vrháme do prezenčního vzdělávání našich milých pěstounů. Tentokrát opět v SOS vesničce v Brně – Medlánkách. 

Pro děti byl program pestrý – dopoledne hrály hry, vyzkoušely se, jak dokáží sladit nohy a ruce, jemnou motoriku prstů u nohou, vydaly se za sladkým pokladem, užily si prolézaček na hřišti nebo ti nejmenší krásné herničky v Jabloňce. Odpoledne pak za námi přijeli policisté z brněnského letiště Tuřany a jejich pejsci.  Ti jsou na letišti z důvodu vyhledávání výbušnin nebo nelegálních omamných látek. Dětem předvedli nejen svoje umění, ale byli i přítulní, velmi disciplinovaní a nechali se od dětí  pohladit. Malý pejsek nám „zatancoval“ a ten velký ukázal dětem, jak se řádně poslouchá a všechny povely svého pána plnil s radostí, i když  za pamlsek 😊. Bylo to velmi příjemně strávené odpoledne. 

Dospělí měli téma vzdělávání „Hranice a důsledky“  a lektorkou byla Mgr. Monika Čuhelová. Téma, které opět oslovilo nás všechny. Je velmi důležité oddělovat dítě samotné od jeho momentálního chování. Osvěžili jsme si také to, jak je důležité nejen nastavovat pravidla, ale také kontrolovat jejich dodržování a nechat dítě, pokud je nedodrží, nést důsledky. A také pozorovat, jaké jsou z nedodržení pravidel  dítěte, vyvozeny důsledky i pro nás.  Netrestat. Spíše děti motivovat. Trošku jsme se podívali i do své minulosti a povzpomínali, jaká pravidla jsme my dostávali od svých rodičů a co následovalo za jejich nedodržení – většinou to byly tresty. 

Mgr. & Mgr. Monika Čuhelová
Psycholožka

Na prezenčních vzděláváních není až tak důležité téma, ale především společné sdílení, příběhy pěstounů a vzájemná podpora „že to mají vlastně všichni stejně“. A lektoři jsou empatičtí a nechají pěstounům prostor nejen na vypovídání, otázky, ale i během svého výkladu kladou důraz především na naladění a potřeby složené skupiny pěstounů.

Příjemnou atmosféru pak dodají i napečené dobroty od pěstounů i zaměstnanců naší organizace.

Velké poděkování  patří všem.

Vzdělávání pro děti s přespávačkou 20.5.-21.5.2023.

Loňské jednodenní vzdělávání pro děti se jim moc líbilo, a tak jsme letos vymysleli další, tentokrát i s přespávačkou. V sobotu ráno nám pěstouni děti předali a světe div se, začínali jsme od 10,00 hod a děti už začaly přijíždět v 8,30 hod. Moc se totiž těšily a my na ně taky.

Téma vzdělávání bylo o třech emocích: Strach, vztek a smutek. To, co zažíváme běžně všichni v životě, ale naše „náhradkové“ děti mají tyto emoce ještě umocněné tím, co v minulosti zažívaly a mnohdy nevědí co s nimi. Druhý den, v neděli, jsme pak vše probrali i s pěstouny a společná zpětná vazba byla cenná pro nás všechny.

Lektorování se ujala psycholožka Spolku Pěstoun, Mgr. Jitka Doleží. Spoustu dětí ze Spolku zná, ať už jako klíčová pracovnice tak i jako psycholožka, proto naladit se na děti a umět s nimi nejen projít tyto emoce, ale i je pak opečovat, aby děti neodešly ze vzdělávání rozhozené, pro ni nebylo oříškem. Zvládla to skvěle ona i děti😊 Asistentkami na programu jí byly Petra a Pavla.

Vzdělávání proběhlo v krásném prostředí Lipky – Rozmarýnku. Tímto děkujeme za pronájem areálu a výborné zázemí. 

Samotný program byl pro děti pojat hravou formou zážitků, scének, troškou teorie, samostatných úkolů i zvládání technik relaxace. Děti byly úžasné. Pracovaly na 110%.  Na začátku s velkým elánem, ale postupně pak přicházela únava na ty menší, ale i to jsme snad my dospěláci vychytali a vyvážili odpočinkem, hrou a proběhnutím v blízkém lese. Ti starší se uchýlili chvíli na mobil, ale i tom je dnešní doba – útěk do svého bezpečí sociálních sítí…i to je třeba pochopit a neřešit. S dětmi jsme hlavně probrali, že všechny tři emoce jsou v životě důležité, není dobré se jim vyhýbat a skrývat je v sobě. Někdy nás dokonce mohou posunout i dál.  Co je však potřeba, naučit se je zvládat a umět si pomoci, jak ven z toho. Naučit se také najít svoje „bezpečné místo“ a svůj prostor, kde je nám dobře. Při technikách zvládání emocí, se snad nejvíc se osvědčilo „bušení do polštáře“ a relaxační balonek, který nakonec i děti dostaly jako dárek ze vzdělávání (byl fakt asi dobrý, to nás přesvědčilo, když jsme zjistili, že polovina dětí ho „využila k následnému nepoužití“ již během přespávačky 😊). Odpoledne se neslo nejen v duchu odpočinku a her, ale i ještě kousku práce ve formě kazuistik, kdy děti ve třech skupinkách dle věku, měly reagovat na situace, které byly popsané v kazuistice a umět vystihnout emoci a napsat, jak danou situaci řešit. Zvládly to víc než skvěle a bylo vidět, že dopoledne nebylo marné. Moc jim držíme pěsti, aby i v každodenním životě dokázaly zvládat vše tak, aby jim v tom bylo co nejlépe.

O stravu a pitný režim se nám s láskou staraly Veronika, Katka a Jana a za to velký dík. Chleby na svačinku byly vymazlené zeleninovými smajlíky (a divné bylo, že smajlíky zmizely a chleba zůstal….) a špagety na oběd byly topkou. 

Celé dva dny jsme si všichni užili a za mě to nejdůležitější – druhý den jsme děti pěstounům odevzdali zdravé a snad i spokojené.

Bylo to náročné, ale už teď se těšíme na další rok a další překvapení pro děti. DÍKY VŠEM

Vzdělávání 22.4.2023 – Spolek Pěstoun

První setkání pěstounů na vzdělávání se uskutečnilo na novém místě a to Lipka – Rozmarýnek, Brno. Sami jsme byli zvědaví, jak se nám, pěstounům a hlavně dětem, bude nový prostor líbit. 

Pěstouni a jejich děti se sešli v hojném počtu, ale hned na začátku se rozdělili. Děti si převzali naši hlídači a pěstouni si zabrali místa ve vzdělávacím sále Lipky.

Děti měly nachystaný pestrý program. Dopoledne společně s hlídačkami připravovaly zdravé a jedlé překvapení pro své rodiče a prarodiče. Bavilo je vykrajování jednohubek z toustového chleba, zdobení, vytváření pomazánek, někteří si troufly i na vyřezávání zeleniny na oblohu nebo ti menší zase na ovocné špízy. Dospěláci pak byli pěkně překvapení, jak mají šikovné děti. Odpoledne děti využily prostor Lipky a jejího okolí ke hrám. V lese jsme si společně povídali o tom, jak se chovat k přírodě a co do ní nepatří. Stavěli jsme domečky pro skřítky a celkově si užili krásný slunečný den.

A dospěláci? Ti se potili u tématu, které je všem, kdo mají děti v náhradní rodinné péči, blízké, protože každý pěstoun se nějakou formou potká s biologickou rodinou dítěte a ne vždy je to setkání  příjemné nebo v mezích slušného chování. Téma ,,Jak hovořit s biologickou rodinou“ přednesla lektorka Mgr.Tereza Korgerová, která má sama v pěstounské péči 3 děti, dokáže jít se svojí kůží na trh a příběhy, které se jim staly v rodině, „zapasovat“ do vzdělávání, jako příklady z praxe. Vlastní zkušenost je nepřenositelná a pro pěstouny je moc důležité, když cítí, že v tom nejsou sami. Závěrečné hodnocení bylo přínosné pro obě strany a konečný potlesk si lektorka zaslouženě užila. 

A byl tady konec. Dětem se nechtělo domů  od kamarádů, ale na dospělých bylo vidět, že přece jen téma bylo těžké a je fajn si už odjet odpočinout. 

Vzdělávání Spolku Pěstoun  online

V sobotu 11.2.2023 proběhlo další 8mihodinové vzdělávání pro naše pěstouny, tentokrát on-line formou. Výhodou online vzdělávání je možnost zůstat v pohodlí domova bez cestování, s doma uvařenou kávou v ruce. Nevýhodou je samozřejmě, že se vidíme a slyšíme jen přes obrazovku, ale kontakt to vcelku plnohodnotně nahradí.

Pěstouny vzdělávala naše oblíbená lektorka Mgr. Monika Čuhelová na téma „Emoce nás a našich přijatých dětí“. Téma to bylo opravdu výživné a aktuální pro všech  25 připojených rodin. Všichni na začátku sdíleli, že emoce (vztek, úzkost, strachy, smutky,…) provází všechny děti v NRP a je potřeba se učit emocím našich přijatých dětí porozumět a pomoci je dětem zvládnout, naučit se s nimi zacházet. Paní lektorka dávala konkrétní tipy do každodenního života, jak s různými situacemi zacházet, jak dětem i sobě pomoci, abychom se cítili dobře, emoce nemuseli potlačovat, ale zvládali je a rozuměli jsme jim. Pěstouni na konci vzdělávání velmi ocenili.

V květnu navážeme vzděláváním přímo pro děti z našich rodin, kde si budeme o emocích také povídat, učit se jim porozumět a zacházet s nimi. Těšíme se.