Vzdělávání 25.11.2023 – Spolek Pěstoun

A tak šel čas…. a máme tady poslední vzdělávání Spolku Pěstoun v roce 2023

Vzdělávání neslo téma „Jak pečovat o sebe“.  Zavání to trošku narcismem, ale není to tak. Naši pěstouni a i my všichni mnohokrát přepečováváme ty naše nejbližší a na sebe zapomínáme. Na naše vnitřní rozpoložení, na to, zda nezapomínáme „opečovat“ sami sebe, udržet si koníčky, umět relaxovat, dělat to, co nás dělá šťastnými. A o tom právě bylo téma vzdělávání. Naše osvědčená paní lektorka Mgr. Eva Janíčková, nám vždy na konci roku přinese téma, které je odlehčené a které nám dodá chuť jít dál, neboť pěstounství je velká zátěž, byť vše k dětem děláme s velkou empatií a láskou, ale právě v tu chvíli často zapomínáme na sebe. Pěstouni si sami zkusili na vzdělávání nastavit svoje hranice, pokud chtěli, tak sdílet s ostatními, jak právě oni nabírají síly a co jim dělá radost. A byly to např. procházky se psem, klid s knihou nebo u filmu, plavání, příroda anebo jen tak si zalenošit s kafíčkem. Někdo se pochválil, že to umí a druhý zase přiznal, že vlastně vůbec odpočívat neumí. Ale nic není špatně a hlavně nikdy není pozdě začít😊

A děti? No jejda. Pro ty byl připravený ten pravý předvánoční program. Napřed tvořily křídla anděla. Na připravený podklad otiskovaly svoje ruce a vše pod dohledem našich hlídaček ladily tak, aby vytvořily obraz anděla s velkými křídly.  Hotový obraz pak poputuje do Ikei jako poděkování za skvělou spolupráci a jejich vánoční dárky pro naše děti v PP. Ostatní děti mezi tím vyráběly svícny anebo hrály hry.

Odpoledne se pak neslo v duchu Mikuláše, andělů a pekelníků, kteří rozdávali dětem právě dárečky z Ikei. Ve „Svaté knize“ našel Mikuláš vše, co se za celý rok dětem dařilo anebo co se jim občas pokazilo a budou muset zlepšit. To bylo dětem ale velmi podivné, že Mikuláš měl na každého tak osobní informace, jenže……. jsou věci mezi nebem a zemí😊. Andělíčci byli zdatnými pomocníky Mikuláše a čertíci ti se nezapřeli. Zlobili děti, pokoušeli se sebrat dárečky, neposlouchali ani Mikuláše a bylo jich všude plno. Jako správní rarášci.

Mikuláš se, po rozdání posledního dárečku, se všemi rozloučil, popřál dětem i dospělákům krásné Vánoce a jeho slib „za rok na viděnou“ vykouzlil úsměv takřka všem dětem v místnosti.

A i my, zaměstnanci Spolku Pěstoun, všem přejeme pohodový konec roku 2023 a do roku 2024 vstupme všichni s nadějí. S jakou? přece tou svojí.