Vzdělávání Spolku Pěstoun 6.4.2024

Letošní první prezenční vzdělávání Spolku Pěstoun proběhlo opět po roce v krásném prostředí Lipky Jezírko.

Téma „První pomoc formou zážitku“ bylo pro pěstouny velmi přínosné, nikdy nevíme, s čím se v každodenním životě můžeme setkat a neustálé opakování je „matkou moudrosti“. Lektory nám byli velmi příjemní lékaři Adam a Ondra, kteří jsou na začátku svého životního poslání. Všechny svoje vědomosti nám představili nejen prezentací, ale i formou prožitku, abychom dokázali rozeznat zdravotní riziko a dokázali dát první pomoc, která může zachránit život. Simulovali bezvědomí, infarkt, zaskočené cizí těleso, naučili nás, jak pracovat s dítětem v bezvědomí a jak naopak resuscitovat dospělého. Na konci byli i naši pěstouni pochváleni za aktivitu při úkolech a za plno dotazů, ale i vlastních vědomostí. Teď už jen si přejeme, ať první pomoc nemusíme poskytovat a když už k tomu dojde, ať se nám vybaví alespoň 10 % všech vědomostí ze vzdělávání. Důležité je nezůstat na to sami, nejdříve vždy volat záchranku a také dbát při pomoci na svoje bezpečí.

Děti měly podobný program tomu našemu. Učili se první pomoc – při popálenině, zlomenině, bezvědomí, ale i důležitá telefonní čísla na záchranáře a simulovaly si hovory, kdy volaly sanitku, aby věděly, jaké údaje jsou důležité vědět. A ti nejmenší využily zase našeho oblíbeného prolézacího mraveniště.  Odpoledne už se neslo v duchu her a opékání špekáčků.