Jak přežít, když je celá rodina doma

Možná se nám zdálo, že práci věnujeme hodně času. A často na úkor rodiny. Teď pro mnoho z nás přišla chvíle, kdy máme celou rodinu doma a trochu nevíme, jak tolik lásky přežít.  Nabízím pár rad.

1. Nejsme na sebe takhle zvyklí a trochu nás to stresuje.

Je to pochopitelné, nikdy jsme to nezažili. Běžný pracovní týden – vidíme se ráno a večer, víkendy se snažíme mít zábavu, dovolená je jiná. ALE TOHLE – být pořád spolu – je pro nás všechny novinka. A je pravděpodobné, že nám druzí lezou na nervy a jsme z celé situace ve společnosti podráždění.

• Objevíme, že jsme výborná parta.

Je pravděpodobné, že zjistíme, že naše rodina je fajn. Že se umíme dohodnout. Že zvládneme víc, než jsme si mysleli. Že nás děti překvapí, jak jsou velké a jsou nám oporou.

• Jiná situace vyžaduje jiný řád. Šetříme energii.

Zjistíme, že nemůžeme zvládnout všechno. Takže děláme jen to, co teď chceme a zvládneme, abychom se nevyčerpali. Třeba se taky nemusí tak uklízet, nebo dělat tolik teplých jídel atd. Šetříme energii do budoucna.

• Každý potřebujeme čas jen pro sebe.

Nemusíme pořád trávit čas všichni dohromady. Cíleně plánujeme dobu, kdy jsme každý sám. Jeden chodí nakupovat. Druhý venčí psa. Na procházku nemusíme chodit celá rodina dohromady. Třeba druhý rodič ocení volnou hodinu a dělá si, co chce.

• Nevychováváme svoje děti.

V této situaci není vhodné svoje děti cíleně vychovávat. Když je teď máme více na očích, tak si všímáme věcí, které nám dříve utekly. Např. že jsou na mobilu pořád, nebo že se nechovají tak, jak by se nám líbilo.

U adolescentů máme jedinou strategii – přežít. Minimalizovat kontakt, předcházet nedorozumění.  Je jisté, že oni nás mohou mít plné zuby taky.

• Nic zásadního s partnerem neřešíme.

Zdálo by se, že je dobré začít řešit věci, které máme v hlavě, ale nějak na ně nebyl čas. Třeba – že se nám nelíbí, jak žijeme, jak trávíme čas, jak se nemůžeme shodnout na výchově dětí. Nechám si zajít chuť „jen tak zkouknout jeho/její mobil“.  TEĎ NIC NEŘEŠÍM.

Společně to zvládneme. Naše rodina je výborná a teď musíme jen PŘEŽÍT.

Přeji Vám k tomu hodně sil,

Míša Daňková, 20. března 2020