Vzdělávání ze dne29.11.2019 ve Spolku Pěstoun


Sešel se rok s rokem a i my jsme se společně s našimi milými pěstouny a jejich dětmi sešli na posledním, osmihodinovém, vzdělávání v tomto roce 2019. Celým vzděláváním se vlastně „táhlo“ jediné téma…jak na odpočinek a relaxaci pěstounů. A tak i my, zaměstnanci spolku a naši skvělí hlídači, jsme se snažili tento, takřka předvánoční den, ozvláštnit a navodit příjemnou atmosféru Vánoc a pohody.

Pro dospělé byl program jasný – vzdělávání na téma: 

Jak předcházet vyčerpání a vyhoření v pěstounské péči“

Přednášející, Mgr. Jitka Doleží, si povídala s pěstouny o tom, jaké mohou být zdroje vyčerpání v pěstounské péči, jak vypadá syndrom vyhoření, pokud už k němu dojde, a hlavně si povídali o tom, jak vyčerpání a vyhoření v péči o přijaté děti předcházet. Téma to není úplně optimistické, ale podařilo se nám párkrát i zasmát a příjemnou atmosféru nám dodala ivánoční výzdoba, cukroví a punč😊. 

Program pro děti byl tentokrát velmi netradiční. Přesto, že se jich sešlo nejen hodně, ale i věkové rozpětí bylo pestré, tak si to „svoje“ našli všichni a nuda neměla šanci😊 Nazačátku děti navštívili zvířecí kamarádi – 3 želvičky. O jejich životě a o tom, jak se o ně starat jim povídala Veronika. Děti je mohly nakrmit, měly plno otázek a hlavně si je všichni chtěly pochovat. Pak jsme společně malovali vánoční baňky pro „Spolek pro opuštěná zvířata“ Brno. Baňky se prodají na vánočních trzích a výtěžek se použije na potřeby opuštěných pejsků a kočiček.

Po svěží procházce za námi přišel  pan veterinář MVDr. Jaroslav Mašek s pejskem Andym a to bylo pro děti velké překvapení. Vyprávěl, co všechno s opuštěnými pejsky zažil, jak a hlavně jaká zvířátka ošetřuje a s úsměvem odpovídal na všechny zvídavé otázky dětí. Nakonec jim dal soutěž a odměnil všechny děti vánočním andílkem. 

No a odpoledne se neslo ve společném duchu předvánočního času. Pod vedením Petry a Dominiky jsme si všichni společně zazpívali koledy, pojedli výborné cukroví od našich pěstounek Milušky, Jarmilky a Zuzky, za což jim moc děkujeme, a tak trošku se odpoutali od toho předvánočního shonu. Ale tím to nekončí…pro děti bylo připraveno to překvapení největší…Mikuláš, andělíčci a malý čertík Neposeda nás poctili svojí návštěvou. Odkud se k nám zatoulali čert ví😊 ale jisté je, že tu byli správně, protože Mikuláš si přinesl Svatou knihu, kde měl o všech dětech napsáno, jak se jim ten rok 2019 podařil. No nebyl by to čertík Neposeda, kdyby škodolibě do knihy nepřipsal i nějaké nezbednosti, co děti vyváděly. Za básničku, písničku či dokonce recept na vaření, si děti odnášely balíčky a jejich rozzářené oči nám daly jasně najevo „jooo, bylo to fajn“ A co my dospěláci? Když jsou naše děti šťastné, jsme i my.​

A tak co si přát do toho nového roku, kromě zdraví? přece rozzářené a šťastné děti a taky „prázdný kýbl“ na nervy všech maminek, tatínků, babiček, dědečků, tet, strejdů a zaměstnanců Spolku Pěstoun…prostě pro nás všechny, kterých se tohle, mnohdy velmi náročné, poslání dotýká….na viděnou v roce 2020😊